خانه / مقالات / نقد و بررسی فیلم تهران ۱۵۰۰

نقد و بررسی فیلم تهران ۱۵۰۰

کارگردان: بهرام عظیمی

بازیگران: هدیه تهرانی، بهرام رادان، مهران مدیری، گوهر خیراندیش، مهتاب نصیرپور، حبیب رضایی، حسام نواب صفوی مرحوم محسن رسول‌اف، تهیه‌کننده: مؤسسه نسل اندیشه، عبدالحسین ابولحسنی


دانلود فیلم ایرانی

دانلود فیلم ایرانی

– حاشیه های فیلم جالب (کافه سینما):

– بهرام عظیمی را بیشتر با انیمیشن هایی که جهت راهنمایی رانندگی ساخته می شناسیم

– چند سال پیش تصمیم گرفت یک انیمیشن بلند سینمایی با حضـور ستارگان سینما بسازد.

– کارکترهای کارتونی ستاره های سینمای ایران در این فیلم ساخته شده

– به تهیه کنندگی سازمان فرهنگی- هنری شهرداری تهران ساخته شده

– این نخستین فیلـم تمام انیمیشن ایرانی است که درآن بازیگران زنده تبدیل به کاراکتر انیمیشن شده‌اند به جای خودشان حرف می‌کنند.

– نقطه شروع این پروژه درست به ۳ سال پیش در چنین روزهایی برمی‌گردد که بهرام زیادی به‌عنوان مدیر خانه کارتون جالب در سازمان فرهنگی- هنری شهرداری تهران مشغول به کار شد. او در همان زمان جهت نخستین بار ایده تهیه یک فیلـم یا مجموعه بلند انیمیشن با حضـور بازیگران بیان سینما تلویزیون را با مدیران این سازمان بیان کرد که بسیار زیاد مورد تذکر قرار گرفت و به‌عنوان نخستین گام، طرح تهیه پروگرام «صندلی داغ» به‌صورت انیمیشن ، در قالب طنز و در سری ‌های ۶-۵ دقیقه‌ای را به روابط عمومی این سازمان داد که در دست تصویب قرار گرفت.حتی احمد نجفی(مجری برنامه ) پذیرفته بود که کاراکتر او به‌صورت کارتون جالب ساخته شود و خودش به جای خودش دوبله کند. اما مشکل، مهمانان برنامه بودند که طیف مختلف ی از سیاستمداران همچون وزرا، نمایندگان مجلس چهره‌های معروف هنری و ورزشی را حاوی می‌شدند چون قرار بود از تصویر آنها کاراکتر انیمیشن ی ساخته شود یک دوبلور به جایشان حرف کند. هدف، شوخی با این مهمانان با توجه به حوزه کاری آنها بود ولی ممکن است فقط ۱۰درصد افراد ظرفیت چنین شوخی‌هایی را داشتند و بقیه ممکن بود فکر کنند مسخره می‌شوند، پس کار به نتیجه نرسید.(همشهری)

– با حضـور مدیران فعلی سازمان فرهنگی- هنری شهرداری، فکر تهیه کارتون بلندی در مورد آینده تهران در سال ۱۵۰۰ با استفاده از بازیگران سرشناس جدی‌تر شد اما به‌دلیل تعرفه سنگین قرار شد بخش خصوصی تا ۴۰ درصد در تهیه این کار مشارکت کند. نهایتاً قرارداد تهیه تهران ۱۵۰۰ در تاریخ ۲۴ مهر ۸۷ امضا و کار به‌صورت رسمی شروع شد.

– فیلم دیدنی نامه که آذر ۸۷ کامل شد با توجه به سلیقه، ویژگیها اخلاقی و رفتاری مردم ایران همچنین توقعات آنها از سینما نوشته شده بود. پس انواع بحث‌های اجتماعی، شوخی‌های روزمره، تکیه‌کلام و… در آن وجود دارد. اما قرار بود ضمن حفظ ساختار طنز داستان، موارد ی هم از عبارت فضای شهری، اخلاق اجتماعی موارد شهروندی درآن در نظر گرفته شود.

– فیلم جذاب نامه اصلی در واقع استوری‌بورد حاوی ۲هزار عکس است که بوسیله مانی وطن رفیق طراحی می‌شود. اما تمام طراحی‌های این کار از سوزن تا آسمان‌خراش!‌ بوسیله حمید بهرامی انجام شده که تخصصش در زمینه‌های انیمیشن زیبا ، کاریکاتور و طراحی است.ضمن اینکه پیمان معادی به عنوان مشاور فیلمنامه این فیلم همکاری داشته.(همشهری)

– با تلاش بیش از ۲۵۰ نفر از هنرمندان کشور در تخصص های مختلف، تهیه کارتون تلویزیون ی «تهران ۱۵۰۰» به کارگردانی «بهرام عظیمی» بعد از چهار سال بالاخره به انتها رسید.و ستاره های این فیلم به جای کارکترهای کارتونی شان حرف کردند

– مهران مدیری در این فیلم نقش یک پیرمرد ۱۵۰ ساله را بازی می کند در آستانه مرگ از نوه‌اش (هدیه تهرانی) ـ که در کره‌ی ماه درس می‌خواند ـ می‌خواهد به زمین برگردد اوّل ازدواج نماید و بعد مدرکی را پیدا نماید مبنی برای ن‌که او در دهه‌ی ۱۳۶۰ در نمایش‌های سیاه‌بازی حضـور داشته است. اکبر این گواهی را می‌خواهد برای این‌که آرزویش این است که در قطعه‌ی هنرمندان به‌ خاک سپرده شود. نوه او با ورود به ایران گرفتار دردسرهای شهر تهران در چند دهه بعد می‌شود و یک راننده تاکسی جوان (بهرام رادان) سخت گرفتار عشق این خانم …

– در بخشی از تهران ۱۵۰۰ بهرام عظیمی جایزه اسکار جدایی نادر از سیمین را نشان می دهد!

-تهران ۱۵۰۰ با این دلیل که قابلیت رقابت با بقیه فیلم ها به دلیل انیمیشن بودن ندارد از بخش مسابقه سینمای ایران جشنواره سی ام کنار گداشته شد.

– بهرام عظیمی در واکنش به پذیرفته نشدن این فیلم در بخش مسابقه سینمای ایران جشنواره فجر گفت: ه اعتقاد من کارتون “تهران ۱۵۰۰” در بسیار زیاد ی از رشته‌های سینمای ی اتفاق است؛ به‌عنوان مثال در بحث طراحی صحنه بایستی این فیلم جالب را دید چرا که تمام صحنه‌هایی که در این فیلم دیدنی انمیشین دیده می‌شود به هیچ عنوان وجود نداشت، تمام این صحنه‌ها در درجه نخست تنها یک ایده بوده بعد این ایده طراحی شده و به وهله فیلم دیدنی برداری رسیده‌است. از همین‌رو فیلم جذاب “تهران ۱۵۰۰” حاصل تخیل یک تیم است که از هیچ فیلم جذاب ساخته‌اند به همین باید در بخش مسابقه تلویزیون ایران می‌داشت.

***********************************

نقد تحلیل فیلم زیبا

شبنم سیدمجیدی

بهرام زیادی با تهیه سری کارتون های تبلیغاتی سازمان حمل نقل و ترافیک شهرداری که به نام شخصیت اصلی آن ها یعنی سیاساکتی معروف شد، شناخته شد و در واقع انیمیشن زیبا «تهران ۱۵۰۰» اولین فیلم جالب بلند او در مقام کارگردان فیلم جذاب نامه نویس به حساب می آید که زیادی تولید آن را از حدود چهار سال پیش شروع کرد.جریان «تهران ۱۵۰۰» همان گونه که از نام آن پیداست در سال ۱۵۰۰ هجری شمسی جایی که ربات ها تمام جا را گرفته اند اتومبیل ها پرواز می کنند … می گذرد. نازی (هدیه تهرانی) که جهت تحصیل به ماه رفته است به درخواست پدربزرگ ۱۶۰ ساله اش (مهران مدیری) به زمین بازمی گردد تا مراسم کفن دفن پدربزرگ را که طبق قانون بیشتر از ۱۶۰ سال نباید زندگی نماید ، ساماندهی نماید . جواد (بهرام رادان) راننده تافردی است که در دام عشق نازی گرفتار می شود می بایست دیگر رقبا را از سر راه کنار بزند. جریان فیلم جذاب از همان نوع کمدی رمانتیک های آسان ای است که پسر فقیر عاشق دختر پولدار می شود کمی پیچش های عشقی ـ مثلثی دارد در انتها اسطوره داستان به دخمل محبوبش می رسد.فیلم دیدنی پر است از شو خی های جالب: از شوخی با فیلـم سازان معاصر ایرانی که عکسشان را در موزه گذاشته اند، بگیرید تا شوخی با قوت انتظامی و گشت ارشاد که در سال ۱۵۰۰ با پیشرفت های وسایل حمل نقل سیـستم های جاسوسی (اقطعا لاً!) کافی است تا دخمل و پسری نزدیک بنشینند تا همان لحظه گشت ارشاد جلویشان سبز شود و ازشان بخواهد فاصله ایمنی را رعایت کنند!زیادی در کارتون خود، از شوخی با فرهنگ ایرانی هم نمی گذرد. فرهنگی که حتی در زمانی که تمام چیز مدرن شده تکنولوژی تمام جا را فراگرفته سنت های را حفظ کرده است. فرهنگی که در آن در بین بزرگراه های هوایی و اتومبیل های پرنده وآسمان خراش های خیلی نظیر برج میلاد، همچنان صوت اذان از گلدسته مساجد آن شنیده می شود. فرهنگی که دامن کوتاه را حتی جهت ربات ها هم مناسب نمی داند. فرهنگی که پسران آن هنوز غیرتی و متعصب می باشند . فرهنگی که با وجود انواع غذاهای عجیب مثل پیتزا مرموز هنوز هم به دنبال گوشت کوب الکترونیکی است بسیاری مثال های از این دست.یکی از بهترین شوخی های فیلم زیبا با عباس کیارستمی نوع نگاهش و فیلم دیدنی سازی اش است که هر سلیقه ای آن را نمی پسندد خیلی ها از آن سردر نمی آورند تنها به به و چه چه می کنند! همزمانی اکران فیلم زیبا شیرین کیارستمی با پخش تهران ۱۵۰۰ در جشنواره فیلـم فجر می تواند جذاب باشد.تهران ۱۵۰۰ خلاقیت های بسیاری دارد مثل مصرف از چهره های مشهور تلویزیون ی به جای شخصیت های کارتونی. زیادی در این مورد می گوید جهت آن که بتواند چهره بازیگران حرکاتشان را به درستی به صورت کارتون در آورد به همراه گروهش تمام فیلم دیدنی های آن ها را تماشا کرده است تا نتیجه کار به واقعیت نزدیک شود که می بایست گفت در این زمینه موفق هم بوده است.

این انیمیشن با آن که بیشتر از این که به جریان فیلـم بپردازد، زیاد از وقت خود را صرف شناساندن سال ۱۵۰۰ تغییرات آن زمان می نماید ، ولی به عنوان یک کارتون ایرانی کار بسیار زیاد قابل قبولی است که چنانچه چه با غول های کارتون جالب سازی بزرگ و با قدمت مثل پیکسار والت دیزنی قابل مقایسه نیست (و قصد ما مقایسه با آن ها نیست) ولی در حد اندازه های صنعت کارتون ایران فیلم زیبا باکیفیتی است که می توان از دیدن آن لذت برد. فیلم زیبا ، اولین کار بلند بهرام زیادی است خود او معترف است که بسیار زیاد جاهایش می لنگد اما با وجود مشکلات بسیاری که داشته، همین قدر در توانش بوده است.

این تلاش عظیمی و ۲۷۰ نفری که به او در این کار یاری رساندند، قابل ستایش است قطعاً تهران ۱۵۰۰ گام بلندی در صنعت کارتون ایران است.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نرم افزار تاکسی تلفنی شرکت عارف رایانه بهترین نرم افزار تاکسی سرویس

نرم افزار تاکسی تلفنی – نرم افزار آژانس نرم افزار تاکسی تلفنی عارف رایانه، برنامه ایست …

سوپروب close
خرید بک لینک