خانه / عکسهای قدیمی ایران / عکس زنان قدیمی در مقبره کوروش کبیر

عکس زنان قدیمی در مقبره کوروش کبیر

عکس زنان قدیمی در مقبره کوروش کبیر

214142_600

آرامگاه کوروش  که مقبره کوروش دوم هخامنشی است، بنایی بی‌پیرایه ولی با معماری منحصربه‌فرد، در فاصله حدود یک کیلومتری جنوب غربی کاخ‌های پاسارگاد است.

ایـن بنا از همه سوی پاسارگاد پیداست؛ به‌ویِژه چنانچه از سمت جنوب غربی از راه باستانی گذر کنیم و از تنگه بلاغی وارد دشت شویم؛ نخستین چیزی که جلب دقت می‌کند آرامگاه کوشیوه است .

ایـن اثر در سـال ۲۰۰۴ میلادی به عنوان زیر مجموعه پاسارگاد تحت شماره ۱۱۰۶ در میراث جهان ی یونسکو ثبت شده‌است .

آرامگاه کوشیوه تنها بنایی در پاسارگاد هست که توصیف آن در منابع یونانی آمده‌است . از قدیمی‌ترین توصیف‌های مربوط به آرامگاه کوشیوه می‌توان به توصیف اریستوبولوس؛ یکـی از همراهان اسکندر مقدونی در لشکرکشی‌اش به قلمرو هخامنشیان نام برد که توسط آریان در کتاب آناباسیس اسکندر بدین شکل ثبت شده‌است:

پارت ‌های پایینی آرامگاه از سنگ‌هایی تشکیل شده بود که به شکل مربع بریده شده بودند و اصولا یک قاعده مستطیلی شکل را تشکیل می‌دادند. بالای آرامگاه یک اتاق سنگی بود که یک سقف و یک در داشت و به قدری بـار یک بود که یک مرد کوتاه قد به‌سختی می‌توانست داخل اتاق شود.

در داخل اتاق یک تابوت طلایی وجود داشت که پیکر کوشیوه را در داخل آن قرار داده بودند. یک نیمکت با پایه‌هایی از طلا در کنار تابوت قرار داشت. یک پرده بابلی پوشش آن (احتما لاً نیمکت) بود و کف اتاق با فرش پوشانده شده بود. یک شنل آستین‌دار و بقیه لباس‌های بابلی روی آن قرار داشتند. شلوارها و جامه‌های مادی در اتاق یافت می‌شد؛ بعضی تیره و بعضی به رنگ‌های دیگـر بودند. گردن‌بند؛ شمشیر؛ گوشواره‌های سنگی با تزیینات طلا و یک میز در اتاق بودند. تابوت کوشیوه بین میز و نیمکت قرار داشت. در محوطه آرامگاه یک ساختمان کوچک برای روحانیون وجود داشت که وظیفه نگهداری آرامگاه کوشیوه را بر عهده داشتند.

در سـال ۵۲۹ پیش از میلاد کوشیوه به قبایل سکاها در آسیای مرکزی (شمال شرق ایران) حمله کرد و در جنگ با ماساگت‌ها کشته شد. وی را در ایـن مقبره دفن کردند.

 

 

درباره ی sina40

مطلب پیشنهادی

عکس خاطره انگیز ایران در ۱۰۰ سال پیش

عکس خاطره انگیز ایران در ۱۰۰ سال پیش عکس خاطره انگیز ایران در ۱۰۰ سال …

سوپروب close
خرید بک لینک