خانه / دسته‌بندی نشده / جنجال های شبکه های اجتماعی در سال ۹۳

جنجال های شبکه های اجتماعی در سال ۹۳


خرید کریو

شبکه های اجتماعی در سال ۹۳ هر روز برگ جدید ی از پتانسیل های پنهان را رو می کردند، پتانسیل هایی که در مورد آنها بارها نوشته ایم تا به حال رویه های مثبت بد مختلف را نشان داده اند.خرید وی پی ان , خرید کریو , خرید فیلتر شکن , خرید vpn

شبکه های اجتماعی در سال ۹۳ هر روز برگ نو ی از پتانسیل های پنهان خود را رو می کردند، پتانسیل هایی که در مورد آنها بارها نوشته ایم و تا به حال رویه های مثبت بد مختلف خود را نشان داده اند. این توانایی ها گاه چنان منفی و سیاه می شوند (مانند حملات تند کاربران به برخی چهره های سرشناس) که هر بیننده ای را از نتیجه این شبکه ها نگران می نماید گاه چنان مثبت سازنده می شوند (مانند عکس و نوشته های زیست محیطیبخصوص در مورد شهر اهواز) که بسیاری از فعالان حوزه اجتماعی را امیدوار می کنند تا از همینراهنمای ها بر بسیاری از مسائل غلبه کنند.خرید وی پی ان , خرید کریو , خرید فیلتر شکن , خرید vpn

در کنار تمام این کارکرده ا، تبلور حس طنز شوخ طبعی همیشگی ایرانی ها هم جزو لاینفک گسترش شبکه های اجتاعی بوده هست. اما نمی توان این موضوع را کتمان کرد در برخی مواقع این موج جای را با لودگی و کار های سخیف جابجا کرد و گاه تکرار بیش از اندازه مساله آن را از مسیر اصلی خود دور می کرد.خرید وی پی ان , خرید کریو , خرید فیلتر شکن , خرید vpn

مروری بر موج های ایجاد شده بوسیله شبه های اجتماعی در سال ۹۳ فهرستی بلندبالا از انواع و انواع اتفاقات را پیش رویمان گذاشت. این فهرست به طرز عجیبی تمام نوع سبک از اتفاقات را پوشش می دهد واکاوی آن شمایل مناسبی از اوضاع و احوال این روزهای جامعه ما را نشان می دهد. این کاربران گاه چنان عصبی و ترسناک می شوند که با تندترین الفاظ ممکن چهره های سرشناس را به رگبار می بندند.خرید وی پی ان , خرید کریو , خرید فیلتر شکن , خرید vpn

همین کاربران در برخی مواقع اما گاه چنان سرخوش بی پروا می شوند که حتی در زمان رانندگی فیلـم می گیرند فیلـم تصادف خود را با افتخار در شبکه های اجتماعی بارگذاری می کنند!خرید وی پی ان , خرید کریو , خرید فیلتر شکن , خرید vpn

ممکن است بتوان گفت تلفیقی از هیجان، خشم ، بی پروایی و شوخ طبیعی برآیند مناسبی از رفتار کاربران شبکه های اجتماعی است که با رفتارهای اجتماعی موجود در جامعه هم شباهت های زیادی دارد.خرید وی پی ان , خرید کریو , خرید فیلتر شکن , خرید vpn

اتفاقات در شبکه های اجتماعی آنچنان خیلی بود که ناچار شدیم بسیاری از آنها را فاکتور بگیریم و در این گزارش تنها ۱۳ مورد را مرور کنیم. حواسمان هست که پدیده هایی مانند محبوبیت علیرضا حقیقی، مجید نجاتی فوتبالیست یاسوجی، فیلم جالب تنبیه مربی مهد کودک، اقطعا ل راه اندازی گشت های موتوری، کارت های معافیت جعلی سربازان … هم تا مدت ها به سوژه مورد بحث در شبکه های اجتماعی تبدیل شده بود.خرید وی پی ان , خرید کریو , خرید فیلتر شکن , خرید vpn

آوازه خوان های تصادفی

اردیبهشت ماه امسال کلیپ لحظه تصادف بوسیله دو دختر جوان که در حین راننندگی مشغول آواز خواندن بودند، منتشر شد و موج های مفرق ی در شبکه های اجتماعی ایجاد کرد. همین کلیپ ۱۵ ثانیه ای بسیاری از خصوصیات ی رفتاری این روزهای جوانان را نشان می داد. انگار که تمام چیز را روی دور تند گذاشته باشیم و بخواهیم این نسل شاد و بی خیال را رفتارشناسی کنیم، نسلی که تلاش می نماید از هر زمان و لحظه ای برای شاد کردن خودش مصرف نماید هیچ چیز دیگری هم برایش ارزش ندارد…

خرید وی پی ان , خرید کریو , خرید فیلتر شکن , خرید vpn

ماجرا از این قرار بود که دو دختر جوان که در حین رانندگی در خیابان های شهر تهران بودند تصمیم می گیرند ترانه یکی از خوانندگان را بخوانند با موبایل فیلم دیدنی برداری کنند تا ۱۰ ثانیه اول تمام چیز طبق روال عادی پیش می رود وهمان حس طنز نهفته در جوانان ایرانی را مشاهده می کنیم که می خواهند چند ثانیه ای خوش باشنداما از ثانیه ۱۰، فقط صوت مهیب و یک نور وحشتناک بر روی کلیپ نقش می بندد.

این دو دختر جوان که در زمان فیلم زیبا برداری با گوشی هیچطور توجه ی به رانندگی نداشتند حتی دست شان روی فرمان نبوده، ناگهان با یک تصادف وحشتناک روبرو می شوند.

سکانس بعدی در بیمارستان شکل می گیرد. عکسی از این دو جوان روی تخت بیمارستان منتشر شده که به ر جآسان های بسیار اما حال نسبتا مساعدی دارند و با روحیه مثالزدنی بر زیر آن نوشته اند: خدا رو شکر زنده ایم!

در آن لحظه نه تصادف با اهمیت است نه جان خودشان و نه جان افراد دیگر . فقط لحظه حال با اهمیت است بس. حتی تلاش نمی کنند که حداقل های ایمنی را رعایت کنند بر فرض کمربند خود را ببندند یا در وقت فیلم جالب برداری با موبایل به خط نماید رو خیابان بروند با سرعت پایین رانندگی کنند.

دقیقا همان رفتار آشنای بچه های نسل دهه ۷۰ به بعد که بی پروایی بی خیالی منحصر به فرد فرمان زندگی شان را به دست گرفته اند تعجب بسیاری از جامعه شناسان را برانگیخته اند… انتشار این کلیپ موجی از واکنش ها در شبکه های اجتماعی را به وجود آورد بعد از آن بسیاری از کاربران به تقلید از آن دو دختر فیلم دیدنی های مختلف ی در زمان رانندگی از گرفتند. آش آنقدر شور شد که پلیس به راننده های آوازه خوان توجه داد که این رویه را خاتمه دهند.

خاک نوشته های اهواز

اواخر بهمن بود که مردم اهواز با تمام روش ها به جنگ طوفان خاک رفتند. برای اینکه آنقدر گرد و خاک در آن شهر بیداد می کرد که رنگ شهر را هم تغییر داده بود تنفس غیرممکن بود. از عبارت کارهایی که مردم این شهر برای اعتراض به وضعیت پیش رویشان کردند این بود که با طنزی گزنده و گویا، تصاویر و نوشته هایی در مورد وضعیت بد شهرشان به نمایش بگذارند و از این طریق اعلام کردند که اصلا اوضاع این شهر بهتر نیست.

آنها با انتشار عکس جالب هایی از طوفان خاک از مسئولان می خواستند چاره ای برای این مساله بزرگ به دست بیاورند. حتی علاوه بر عکس جالب هایی که در شبکه های مختلف اجتاعی منتشر می شد؛ کمپین هایی هم در این بین به راه افتاد. «خاک شش»، «ما زنده ایم» و «اهواز» نام گاهی از کمپین های اینترنتی بود.

عکس زیبا های منتشر شده به بهتر ی اندازه طوفان خاک گرد و غبار را نشان می داد. متن های جالبی که در این مدت نوشته شده بود به عنوان مثال این عبارت بود: «با توجه به گرد و خاک های اخیر، ظرف مدت ۶ ماه آینده، به جای طرح یوزپلنگ ایرانی طرح آخرین بازمانده خوزستانی روی پیراهن تیم ملی درج خواهد شد؛ یا متنی با این مضمون: «اینجا هواز، مرکز خوزستانه، هوای اینجا واقعا دیدنیه، ما خاک داریم، شما ندارید. دلتون بسوزه…» و متن ها و عکس جالب هایی که یکی بعد از دیگری منتشر شد این اقدامات به جایی رسید که اینکه بالاخره مسئولان دست به کار شدند معاون اول رییس جمهور را برای رسیدگی به اوضاع راهی اهواز کرد.

هپی ها در بازداشت

در آخرین روزهای اردیبهشت ماه بخش خبری ۲۰:۳۰ به نقل از قوت انتظامی تهران بزرگ از دستگیری افرادی داد که در ساخت فیلم دیدنی کلیپ خارجی مشارکت داشته اند. حدود یک ماه پیش از آن در شبکه های اجتماعی کلیپی منتشر شد که شش دختر و پسر جوان در خیابان های تهران با موزیک HAPPY فارل ویلیاممز خواننده سبک هیپ هاپ آمیکایی شادی می کردند. سازندگان این کلیپ گفته بودند ظرف ۸ ساعت در پشت بام و کوچه های تهران با گوشی ۵Siphone فیلم زیبا برداری کرده اند.

در گزارشی که در صدا سیما پخش شد سردار ساجدی نیا فرمانده قوت انتظامی تهران شخصا در این مورد توضیح داد که شرکت کنندگان در این فیلـم کلیپ اغفال شده اند و عملیات شناسایی آنها ظرف دو ساعت انجام شده و دستگیری تمام اعضا در کمتر از شش ساعت صورت گرفته است.

ماجرای موزیک «شادی » از این قرار بود که یک خواننده آمریکایی به نام «فارل ویلیامز» یک سایت ویژه راه اندازی کرده عده بسیاری از مردم عادی با اجرای بخش یاز این آهنگ در این فیلم جالب کلیپ ۲۴ ساعته مشارکت کردند. در نتیجه عده ای از کاربران شبکه های اجتماعی وقت اتجرای این موسیقی از خود فیلم جذاب گرفتند و در فضای مجازی منتشر کردند اقطعا لا همین موج، الگوی این تعداد از جوانان تهرانی برای تهیه کلیپ گفته شده بود.

این جوانان بعد از چند روز به قید ضمانت آزاد و در جلسه های دادگاه پیدا کردند. مهر ماه امسال روزنامه «کیهان» در مورد سرنوشت این پرونده به نقل از وکیل های این افراد نوشت: «اعضای این گروه که حاوی سه دختر و چهار پسر می باشند به اتهام «کار غیرمجاز در امور سمعی بصری از طریق مشارکت در تهیه کلیپ مبتذل و انتشار آن از طریق شبکه مجازی یوتیوب» و «برقراری رابطه نامشروع از طریق رقصیدن به صورت مختلط با پوشش نامناسب» از حیث رابطه نامشروع به تحمل ۹۹ ضربه شلاق تعزیری و از باب مشارکت در ساخت و توزیع کلیپ به پرداخت شش میلیون ریال جزای نقدی محکوم شده اند.

دادگاه عمومی جزایی رسیدگی کننده به این پرونده یکی از متهمان این پرونده را به دلیل مراقبت مشروبات الکلی به شش ماه حبس تعزیری محکوم کرده است. دادگاه صادرکننده حکم، مجازات های تعیین شده را با استناد به بند ث ماده ۳۸ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ به لحاظ جوانی، فقدان سابقه کیفری اظهار ندامت متهمان و با لحاظ ماده ۴۶ همین قانون به مدت سه سال به حالت تعلیق درآورده است با این توضیح که چنانچه متهمان در این مدت مرتکب جرم عمدی سبب حد، قصاص، دیه یا تعزیر تا درجه هفت نشوند، محکومیت تعلیقی بی اثر می شود.»

بچه پولدارها

اصطلاح خودمانی اش می شود بچه مایه دار. همان جوان های خوش تیپی که در این چند ساله به واسطه خودرو، خانه و سبک زندگی شان به راحتی ازبقیه طبقه های اجتماعی قابل تمایز هستند در تیررس افکار عمومی قرار گرفته اند. تا چند سال پیش این مسائل بسیار رو نبود. یعنی هم تعداد ثروتمندان کمتر بودند و هم خودشان آنچنان تمایلی به دیده شدن نداشتند اما شرایط عوض شد به واسطه شبه های اجتماعی بسیار چیزها دیده و شنیده شد.

شهریور ماه امسال بود که در اینستاگرام صفحه ای شکل گرفت که در آن عکسهایی از بچه های ثروتمند شهر تهران منتشر می کرد و بسیار زود به بمب خبری تبدیل شد دست به دست بین کاربران می چرخید. صفحه ای که نشان می داد بچه مایه دارهای تهرانی چگونه زندگی می کنند؟!

باز شدن این صفحه بازتاب وسیع ای در رسانه های غربی داشت و بعضی رسانه های غربی با بازنشر عکس های منتشر شده در این صفحه به تحلیل ابعاد و زوایای جامعه مدرن و شهری در ایران پرداخته اند.

هجوم کاربران به این صفحه نیز بسیار عجیب بود. عده ای از کاربران به این صفحه تاختند و عده ای آنها را تایید می کردند. بعد از مشهور شدن ناگهانی صفحه «بچه مایه دارهای ایرانی» که اقدام به انتشار عکس زیبا هایی از روش سبک زندگی و تفریح آنها می نماید ، بحث ها در جهان ی مجازی حسابی داغ شد و مخالفان و موافقان ثروتمندان را روبروی هم قرار داد.

بالاخره با وجود تمام این کش مکش ها «ریچ کیدز آو تهران» عکـس هایش را از صفحه اینستاگرام پاک کرد. این صفحه روز پنجشنبه ۱۷ مهر ماه بعد از ماه کار فیلتر شد. در این روز آدم ین پیج بچه پولدارها تمام عکـس ها را پاک کرد نوشت: «به عمومیت پیدا کردن و بیان شدن عکـس های این پیج به صورت نادرست مغایر با اهداف گردانندگان صفحه، عکس زیبا ها را پاک می کنیم.»

و اینگونه داستانی که در عرض دو سه هفته شروع شد و با صد هزار دنبال کننده مشغول به کار بود به کار خود خاتمه داد.

مسعود، فروغ افراد دیگر

یک گفتگوی جنجالی با مسعود کیمیایی موجی از واکنش ها را در شبکه های اجتماعی به وجود آورد. جنجالی ترین سخن مسعود کیمیایی در مورد شاعره مشهور ایرانی، فروغ فرخزادبود که سرنوشتی غـم انگیز برایش رقم خورد.

کیمیایی برای نخستین بار گفت در مقام غسل دهنده فروغ و چهره اثر گذار در تشییع این شاعر ح ضور داشته است. او در گفتگوی خودش گفه بود «فروغ فرخزاد در حادثه رانندگی سرش به جدول می خورد کشته می شود. باید فردا برویم از پزشکی قانونی جنازه اش را تحویل بگیریم تشییع کنیم. ماشین خواهرم را می گیرم. ۱۹ ساله ام. تصدیق رانندگی ندارم. تمام سوار می شوند. «محمد علی سپانلو»، «مهرداد صمدی»، «اسماعیل نوری علا» «احمدرضا احمدی». راه می افتیم به سمت پزشکی قانونی. جنازه را با آمبولانس حمل می کنند. تند می رود.

تمام جا می مانند. جا مانده ها می روند ظهیرالدوله. ما به دنبال آمبولانس می پیچیم زرگنده، آنجا غسالخانه هست. مردی از غسالخانه بیرون می آید. می گوید: غسال زن نداریم. باید به مرحوم محرم شوید. خطبه ای خوانده می شود. دو نفر از ما به فروغ مح۰رم می شویم. می شویم برادران او. روی او آب می ریزیم. (لحظه ای سکوت) مگر می شود کسی این حوادث را دیده باشد دروغ بگوید؟ مگر می تواند به خود اجازه دهد چیز دیگری بگوید؟ فیلم زیبا ساز این آینده این سرزمین است. اصلا مگر می تواند از اینها خلاص شود؟»

اظهارنظرها در مورد درستی یا نادرستی این حرف ها در شبکه های اجتماعی بالا جگرفت و در نهایت پای پوران فرخزاد، خواهر فروغ به ماجرا باز شد گفت: «اینکه در زرگنده مرده شوی نبود، درست است و بعد از این، فروغ را به ظهیرالدوله آوردند. در ظهیرالدوله یک چتی کوچک و متروکی که انگار صد سال است کسی آنجا نرفته، وجود داشت که فروغ را آنجا بردند و میزان ی طول کشید که کسی بیاید برای غسل و در نهایت زنی را پیدا کردند که آمد غسل فروغ را انجام داد.»

بعد از حرف های خواهر فروغ، کاربران شبکه های اجتماعی به دو دسته موافق مخالف تقسیم شدند کار به جایی رسید که مسعود کیمیایی در واکنش گفت: «متاسفانه بعد از انتشار مصاحبه ام در یکی از روزنامه ها که بیشتر در آن خودم اتفاقاتی که بر من رفته را توضیح دآدم ، بسیاری موضع گرفتند و گفتند حرف های من کذب و تحریف تاریخ است… از اینکه شنیدم بعد از انتشار مصاحبه ام، آدم ها دو دسته شده اند و دو دیدگاه بیان می کنند، دلم شکست. من قصد ندارم با حرف هایم آدم ها را به جان بیندازم.»

باران کوثری جهت چه رفتی

باران کوثری از دیگر افرادی بود که مورد حمله اینترنتی قرار گرفت و با کارگردانی کلیپ « برای چه رفتی» همایون شجریان عجیب ترین واکنش ها را از جانب مخالفان هم از جانب موافقان به دید.

از طرف قطعه موسیقایی « برای چه رفتی» مورد استقبال طیف وسیع ای از مخاطبان موزیک قرار گرفت از طرف دیگر موسیقی فیلم جذاب ی آن از نظر بسیار ها ضعیف ارزشیابی شد. منتقدان عنوان می کردند در مورد فیلم دیدنی ی باران کوثری حس ات تا میزان بسیاری پیش پا افتاده و مبالغه شده هستند .

در طرف دیگر هم موافقان اعتقاد داشتند که آنچه در این موسیقی فیلم جذاب می بینید، واکنش آدم ها نسبت به این قطعه موسیقایی است که اما معین است این موسیقی فیلم جذاب با و نرخ اندک ساخته شده است. با گذشت بحث ها از حالت تعادل تبادل نظر خارج شد و در گاهی نظرها با توهین حمله درآمیخته شد.

دختر گل فروش

عکسی از یک دختر گل فروش در سطح شهر تهران که با چهره ای خندان در حال فروختن گل در خیابان ها است بسیار پربیننده شده در چند روز قدیم بارها بارها به اشتراک گذاشته شده است.

مانند همواره موافقان مخالفان هم مشغول بحث و تبادل نظر هستند .

دی جی فسنقری

میل عجیب مبهم کاربران به شوخی و طنازی اتفاقات مختلف در شبکه های اجتماعی به کشف یک پدیده نو رسیده است. تمام دیگر «دی جی فسنقری» را می شناسند. اردیبهشت ماه امسال فیلم جالب های او دست به دست در بین کاربران می چرخید. جوان سبزواری که تلاش داشت با شرکت در مراسم های مختلف برای خود شهرتی دست پا نماید ، دستمایه شوخی های کاربرانی شد که عکس زیبا هایش را فتوشاپ می کردند، نوشته های مختلف ی نوشته حتی تی شرت حاوی نامش را هم به فروش می رساندند!

ماجرا از آنجایی فراگیر شد کهکلیپی به نام «باز شراره حادثه آفرید» در فضای مجازی منتشر سروصوت بسیاری به پا کرد. در این کلیپ فردی که ظاهرا نام او فسنقری نوشته شده در حال اجرای موزیک در یک عروسی خانوادگی بود…

پخش کلیپ با حرکات عجیب این فرد باعث شد تا موجی از ابراز علاقه ها و تمسخر خطاب به این فرد در بین کاربران شبکه های اجتماعی ایجاد شود.

صفحه فیس بوک او در مدت زمانی کمتر از دو هفته بیشتر از ۱۰۰ هزار لایک خورد روز به روز بر طرفدارانش اضافه شد. دی جی فسنقری هم که به نظر می آمد این شهرت چند هفته ای به مذاقش خوش آمده، فیلـم های زیادتری ازت منتشر کرد و حتی با برخی رسانه ها نیز گفتگو کرد. او در یکی از گفتگوهای خودش گفته بود: «من خودم صفحه شخصی ندارم. این صفحات را هوادارانم زحمت کشیدند ایجاد کردند. بهترین نکته این بود که مردم از شادی و خنده حرف می زدند. می گفتند از دیدن این کلیپ شادشدیم و خندیدیم. اینکه مردم روحیه بهتر پیدا کردند و شادمان شدند برای من بهترین چیز بود.»

کار به جایی رسید که قرار شد او در سکانس از سریـال تلویزیون «جاده غریب» نقش خواننده عروسی را بازی کند که اما تهیه این سریـال متوقف شد.

در آخرین اتفاق باطعم بازی دی جی فسنقری برای سیـستم علت اندروید ساخته شده و به فروش بالایی دست پیدا کرده است.

کی روش

کارلوس کیآموزش بعد از مسابقات جام جهان ی بود که به یکی از قهرمانان کاربران شبکه های اجتماعی تبدیل شد کمپین های مختلف برای پشتیبانی از تمدید قرارداد او تشکیل شده بود. این پشتیبانی ها با گذشت چندین ماه برگزاری مسابقات جام ملت های آسیا همچنان ادامه دارد، به ویژه بعد از گیم با عراق حذف ایران بود که باعث شد کمپین پشتیبانی از تمدید قرارداد کارلوس کیروش راه بیفتد که اکنون نزدیک به ۱۰۰ هزار دنبال کننده دارد.

ریشه محبوبیت این مربی زمانی جوانه زد که توانست ایران را بی دردسر وارد جام جهان ی نماید و بعد از آن با بازی های از جان دل تیم ملی توانست محبوب دل مردم عجول ایران باشد.

کاربران شبکه های اجتماعی از هیچ تلاش ی برای نمایش پشتیبانی خود از کی نحوه فروگذار نمی کنند حتی آن زمان بعد از مسابقات جام جهان ی این موج را به صفحه توییتر رییس جمهور هم کشاند.

ده ها صفحه در فیس بوک برای پشتیبانی از کیشیوه به راه افتاده کاربران انواع انواع ترفندها برای به گوش رسیدن صدایشان شروع کرده اند؛ از نگارش متن های مختلف به زبان انگلیسی که به دست کیراهنمای برسد تا مرور اظهارنظرهای کارشناسی گاهی مربیان وطنی در پیش از جام جهان ی که همگی به سرمربی تیم ملی تاخته بودند.

دلایل محبوبیت این مربی پرتغالی نزد افکار عمومی بسیار زیاد است که باعث می شود همچنان کیراهنمای مرد محبوب این روزهای جهان ی ورزش کشورمان باشد. به هر حال کیآموزش روانشناسی طرفداران فوتبال درایران را به بهتر ی کشف کرده است.

تیرباران هفت سنگ

حتی مجموعه های تلویزیونی هم از حملات کاربران شبکه های اجتماعی در امان نماندند. اوایل تیر ماه امسال بود که اولین بخش «هفت سنگ» و کپی برداری کاملا عینی آن از داستانی آمریکایی «مدرن فامیلی»، بلافاصله بعداز انتها پخش با واکنش های بسیاری در وبسایت های خبری شبکه های اجتماعی همراه بود.

واکنش ها طی چند ساعت به صفحه اینستاگرام بازیگران کارگردان این مجموعه رسید و حتی با واکنش کارگردان مواجه شد. بذرافشان در مواجهه با این اندازه اعتراض ها در ابتدا توپ را به زمین مخاطبان انداخت و نوشت افرادی که متوجه این شباهت شده اند، هنر نکرده اند چون کاملا معین است!

انتقادها همچنان ادامه داشت کاربران هر روز سوال های جدید تری را بیان می کردند. آنها از کارگردان مجموعه ، یعنی بذرافشان می پرسیدند چنانچه قصد داشته از روی «مدرن فامیلی» اقتباس نماید چرا نامناسب ترینراهنمای را مصرف به به صورت نعل به نعل از روی فیلم جذاب کپی کرده است؟ کاربران دیگری عنوان می کردند جهت چه اسم منبع اقتباس را در تیتراژ فیلـم نیاورده اند و اصول پیشرفته حکم می نماید چنین چیزی عنوان شود. این تنها کارگردان مجموعه نبود که مورد انتقادها قرار گرفت بسیاری از بازیگران این سریـال هم مورد حمله شدیدی قرار گرفتند.

کارگردان این فیلـم در توضیحات بعدی خود گفت به محدودیت های تلویزیون مجبور شده اسم آن را در تیتراژ نیاورد ولی در ادامه توضیح داده بود که از پارت های بعدی، این اقتباس کمرنگ تر می شود. اوس رانجام ترجیح داد کل صفحه اینستاگرامش را ببندد.بقیه بازیگران داستانی نیز عنوان می کردند که «مدرن فامیلی» را ندیده اند با اینکه از پارت چهارم به بعدمیزان اقتباس ها کمتر می شود.

جوان ترین پدر مادر ایرانی

مادر ۱۶ ساله پدر ۱۳ ساله اولین بار با یک عکس زیبا بی کیفیت خبری کوتاه در شبکه های اجتماعی مشهور شدند: «جوان ترین پدر ایران که متولد ۱۳۸۰ است، شناسنامه بچه اش را گرفت.»

این خـبر روزها بین کاربران شبکه های اجتماعی دست به دست می شدو هیچ کس اطلاعات بیشتری از این زوج جوان که به نظر می رسید از شهرهای جنوبی کشور باشند، نداشت تا اینکه کم کم توجه رسانه ها به کم سن سال ترین پدر ایرانی جلب شد مصاحبه های مفصلی از این زوج جوان منتشر کردند.

بعدها در مصاحبه ها معین شد که مادر جوان ۱۲ ساله نیست بلکه ۱۶ سال دارد و علی اصغر دو ماهه ثمره این ازدواج بود. وضع زمان ی بدتر شد که فرزند آنها به نداشتن بخاری در خانه و تشخیص غلط پزشکان دچار عفو ت ریوی و مساله قلبی شد به ناچار او را در بیمارستانی در کرمان بستری کردند.

بعداز اینکه چند مصاحبه مفصل از این زوج بسیار جوان گرفتند معین شد که بهزاد و زینب پسر عمو دختر عمو می باشند از سال ها قبل همدیگر را رفیق داشتند. آنها در یک کوچه ای از روستاهای کرمان زندگی می کردند از اول نیز در گیم های بچگانه شان می خواستند با هم ازدواج کنند. با وجود مخالفت های خانواده بالاخره با همسرداری می کنند. هم اکنون هم پشیمان نیستند. فقط زندگی شان بسیار سخت می گذرد. در گفتگوها نیز معین می شود که نه از جایی پشتیبانی می شوند و نه خانواده ها آنها را پشتیبانی می کنند چون پدر بهزاد به او گفته است زن گرفته ای باید خودت خرج زندگی ات را دربیاوری…

اسیدپاشی های اینترنتی

* در آذر ماه بود که نادر فتوره چی، روزنامه نگار نویسنده در پیج فیس بوک خودبا قلم تند خارج از عرفی از بهاره رهنما برای اجرای مقتل خوانی چند زمان پیشش در برج میلاد انتقاد کرد.

این انتقاد با واکنش بهاره رهنما، همسرش، گروهی از نویسندگان، روزنامه نگاران و کاربران اینترنتی روبرو شد. از یک سو رهنما در دفاع از خود نسبت به این توهین واکنش نشان داد و حتی تا پای شکایت پیش رفت.

از طرف دیگر نیز فتوره چی همچنان در دفاع از انتقادی که کرده در صفحه فیس بوک خود کار می کرد… بعد از کش و قوس های زیاد در نهایت این ماجرا به صلح رسید بهاره رهنما در حاشیه یک مراسم با فتوره چی حرف کرد و این ماجرا به انتها رسید و گفت چقدر بهتر است که آدم ها با نیز در مورد مسائل شان رو در رو حرف کنند.

* برای مورد بعدی می توان به ماجرای هانیه توسلی اشاره کرد. بعد از مرگ مرتضی پاشایی بود که بسیاری از چهره های بیان ، درگذشت او را تسلیت گفتند وبعضی ها هم که معرفت جامعی از او نداشتند ترجیح دادند اظهارنظر خاصی نکنند. گاهی کاربران ولی این مساله را تاب نیاوردند در گاهی مسائل کامننت های زیاد اعتراضی و بعضا توهین آمیز نسبت به سکوت کنندگان مرگ مرتضی پاشایی وارد کردند.

هانیه توسلی یکی از آنها بود که شناختی از این خواننده جوان نداشت و بعد از این ماجرا هم با گوش کردن موزیک هایش، سبک پاشایی را نپسندید وبه همین دلیل تشخیص داده بود پیامی ندهد و این مساله را اعلام کرده بود.

این اظهارنظر هانیه توسلی در اواخر ماه آبان به مذاق بسیار ها خوش نیامده گاهی کامنت های کاربران تندتر از قدیم شد. بعد از این اتفاقات، هانیه توسلی تصمیم گرفت صفحه را با توضیح در مورد علت این تصمیم اش ببندد…

* در نشست «پدیدارشناسی فرهنگی مرگ» جامعه شناسان مختلف ی حضـور داشتند به ارزیابی ابعاد درگذشت مرتضی پاشایی دلایل به وجود آمدن موج بزرگ بعد از مرگ او پرداختند. یوسف اباذری، جامعه شناس مشهور با لحنی نامتعارف و عصبی به ارزیابی موج بعد از مرگ درگذشت مرتضی پاشایی پرداخت و طرفداران او را زیر سوال برد اما این بار لحن نوع حرف های او با واکنش وسیع مجموعه کنندگان در این مراسم همین طور کاربران اینترنتی مواجه شد…

سطل آب یخ

چالش سطل آب یخ در روزهای گرم تابستان و شهریورماه بود که حرف اول را در شبکه های اجتماعی می زد و روز به روز به تعداد افرادی که به این چالش دعوت می شدند اضافه می شد. چند ماهی بود که وبسایت ها شبکه های اجتماعی پر شده بود از فیلم زیبا های افراد سرشناسی که بر سر خود سطل آب یخ سرازیر می کردند.

از بیل گیتس و مارک زاکربرگ بگیرید تا مسی و کریستیانو رونالدو… کم کم این موج آنقدر فراگیر شد تا اینکه پای چالش آب یخ به ایران هم رسید موج اولیه آن را علی کریمی با انجام آن به راه انداخت علی دایی، رضا عطاران مازیار فلاحی را هم به این چالش دعوت کرد. موج آن مانند گلوله ای کوچک در کوهستان پر برف کم کم به بهمن بزرگی تبدیل و طبق معمول این اتفاقات در ایران، به پدیده ای تمام گیر تبدیل شد.

این موج بالا گرفت به طوری که چهره های مشهور دیگری مانند رضا عطاران، بهرام رادان، زانیار و سیروان خسروی، یغما گلرویی، فریدون زندی، رضا صادقی، نیوشا ضیغمی، شیلا خداداد … را با درگیر کرد.

از بین تمام این افراد در ابتدا فقط رضا صادقی، بهرام رادان زانیار خسروی بودند که به فلسفه پشت این اتفاق که همان جلب توجه عموم به یک نوع بیماری صعب العلاج و جمع آوری پول برای کمک به این بیماران است ارزش دادن د و تازه همین افرادنیز بسیار خود را درگیر مریضی ALS نکردند ترجیح دادند از مریضی هایی مثل سرطان نام ببرند.

به نظر می رسید در روزهای نخست ورود این چالش به ایران کمتر کسی از فلسفه اصلی آن خـبر داشت علاوه بر افراد بیان ، مردم عادی بسیاری نیز خود را درگیر این چالش کردند. با اینحال بسیاری از کاربران ایرانی این ماجرا را به شوخی کل کل در نظر گرفتند و گرمای هوا تابستان هم باعث شد تا از ریختن آب یخ روی خود مضایقه نکنند! در حالی که این کمپین دربقیه نقاط جهان به خاطر مسائل کم آبی به شکل دیگری پیگیری می شد به هر حال از آن موج هایی بود که سریع آمد زود هم رفت.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

با خرید هاست از میزبان فا مالک قالب پیشرفته دامنه رایگان شوید.

با خرید هاست از میزبان فا مالک قالب پیشرفته دامنه رایگان شوید.شرکت های پیشرفته جهان …

سوپروب close
خرید بک لینک