خانه / مقالات / نقد و بررسی فیلم من سالوادور نیستم

نقد و بررسی فیلم من سالوادور نیستم

دانلود فیلم ایرانی

من سالوادور نیستم —- — کمدی —۹۰ دقیقه

کارگردان : منوچهر هادی

بازیپرهزینه : رضا عطاران, یکتا ناصر, مهدی محرابی, با ریوالدو فوتبالیست زیاد دیده شده برزیلی

خلاصه جریان : ناصر و خانواده‌اش به واسطه آژانس تعطیلات رویایی برای سفر ی سیاحتی به برزیل دعوت می‌شوند، آنجل دختر ی برزیلی، او را با نامزد سابق غلط گرفته است و …
منتقد: روزبه جعفری

من سالوادور نیستم در مسیر همان کلیشه های مستمر قدیمی فیلم جذاب فارسی حرکت می نماید . خانواده ای از طبقه مبوسیله ، کاری خیرخواهانه و پس قرار گرفتن در یک موقعیت غریب و انبوه غلط ات و سوتفاهماتی که به سبب فرق های فرهنگی به وجود می آید قرار است از مخاطب خنده بگیرد. اولین نکته در مواجهه با چنین فیلم جالب هایی این است که به شدت سهل الوصول اند و به سبب قرار گرفتن در کشوری دیگر، انواع شوخی های جنسی مبتذل خود را در نهایت با نوعی از اخلاق مداری جمع می کنند تا بتوانند مجوز اکران بگیرند. ابتذال به مفهوم چیزی که به درستی در جای خودش به کار نرفته باشد. شوخی های جنسی بخش مهمی از شوخی ها در فیلـم های کمدی است. ولی جای معین و اندازه ای ویِژگزینشه دارد. فیلم جذاب ابدا خودش را جدی نمی گیرد. وقتی فیلم زیبا ساز کار را جدی نگیرد، معین است که در اولین قدم به تماشاگر بی احترامی کرده . از طرفی دیگر چنانچه فیلم جالب فارسی زمان پیش از انقلاب، به سبب خصوصیات ی فرهنگی اجتماعی ویِژگزینشه آن زمان ، خاستگاه پایگاه مهم اجتماعی بود، فیلـم فارسی های مدرن شده امروزی،یا در حال نوستالژی گیم با قدیم اند، و یا با دست گذاشتن بر روی سطحی ترین غرایض و احساس ات آدم ی، او را وارد گیم ای می کنند که بدون ذره ای زحمت می تواند وقتش را تلف نماید . در واقع مخاطب تبدیل به ابژه میل می شود. و به همین است که در ذات این نوع فیلـم ها، مخاطب در نهایت حس تحقیر می نماید . این در حالی است که فیلم جالب فارسی پیش از انقلاب، به دنبال عقده ها و اندیشه ات توده های پایین مردمی بود که آرزوهایشان را در پرده سینما دنبال می کردند. در کل می توان می گفت منوچهر هادی همه عناصر گول زننده را به بهتر ی می شناسد و می تواند مخاطب خودش را پس نزند. زمانی نزدیک به نود دقیقه از عمر مخاطب را تلف نماید بدون آنکه درگیرش کرده باشد یا محتوای فکری به او ارائه داد ه باشد. ناصر به پاس برگردان پولی که پیدایش کرده ، از طرف آژانس هواپیمایی به سفر برزیل دعوت می شود. ناصر را در برزیل با فردی به نام سالوادور غلط می گیرند. سالوادور نامزد کارول بوده که به او خیانت کرده . ناصر که خیلی از این تشابه ظاهری اش با سالوادور بدش نیامده نقش سالوادور را برای کارول گیم می نماید . تا کارول دل مادر بزرگش را شاد نماید و از او چک پولی را به عنوان جایزه ازدواج بگیرد تا هزینه ی مدرسه ی شبانه روزی کودکان بی بضاعت و مستمند بکندمهدی محرابی ایفچنانچه نقش فردی است که ناصر و خانواده اش را به برزیل آورده، او خودش را به ناصر نماینده ی آژانس مسافرتی معرفی کرده که به خاطر کار خداپسندانه ناصر، آژانس، او خانواده اش را میهمان مسافرت برزیل کرده است.

او عاشق کارول است تمام ی این ها دسیسه های ذهن اوست تا با آوردن ناصر به برزیل از تشابه اش با سالوادور مصرف نماید تا دل معشوقه را بدست بیاورد و معشوقه بتواند کار خداپسندانه اش، حفظ مدرسه را انجام دهد. جهت مادر بزرگ میهمانی به خاطر کارهای خداپسندانه اش ترتیب داده اند. مادر بزرگ، مادربزرگ واقعی کارول نیست، سرپرستی اش را به عهده گرفته بوده است ناصر و کارول در میهمانی هستند که دست بر قضا مجری میهمانی ایرانی است. ناصر و کارول روی استیج میهمانی می روند. ریوالدو بازیکن معروف فوتبال برزیل در مدرسه حاضر می شود. ریوالدو اظهار می نماید تحت تاثیر حرف های ناصر قرار گرفته و برای یاری به بچه ها آمده است و توپی را به ناصر این آدم نمونه هدیه می دهد. می بینید؟ شاید خواندن پلات اصلی فیلم دیدنی به جای نوشتن هر نوع نقد یادداشتی کارگشا تر باشد. کارگردان و نویسنده سر در گم این تمام نیکی و سرشت الهی کاراکترهایشان شده اند. یا این سردرگمی باعث فراموشی اشان شده یا راضی به زحمت نشده اند جهت این اتفاقات دم دستی اشان کمی منطق دست و پا کنند. انگار تمام ی این رویداد ها تنها جهت دور هم جمع شـدن منوچهر هادی همکارانش برای رفتن به برزیل و دور همی فیلم زیبا ساختن حادث شده است. این تمام کار خداپسندانه، این تمام آدم نیک سرشت پاک در برزیل ایران اول از همه عوامل سازنده را مبهوت تولید و ساخته وگرنه مخاطب از همان اول تکلیف اش با خودش معین است که آمده کمی بخندد وقتش را تلف نماید . اما نباید فراموش کرد که کارگردان نیز تکلیف معین ی دارد بنا را بر گول زدن مخاطبش گذاشته چرا که خوب می داند فیلم جالب ش باید ظاهری خوش رنگ و لعاب داشته باشد وتصاویر شارپ باشند برای همین توفیر چندانی بین سفر به برزیل و جزیره kish نیست. ولی علی الظاهر مسافرت برزیل خوب است چون هم فال دارد هم تماشا و از تمام مهمتر بازیگر مو بور چشم آبی.

درباره ی admin

مطلب پیشنهادی

نرم افزار تاکسی تلفنی شرکت عارف رایانه بهترین نرم افزار تاکسی سرویس

نرم افزار تاکسی تلفنی – نرم افزار آژانس نرم افزار تاکسی تلفنی عارف رایانه، برنامه ایست …

سوپروب close
خرید بک لینک